Perłowe dziesięciolecie III

W tym miesiącu mija dokładnie 10 lat, odkąd Fundacja Twoje Dziedzictwo przejęła opiekę nad Świątynią Sztuki i Światła: Perłą Żeliszowa. Z tej okazji już 13.07 o godzinie 18:00 zapraszamy na spektakl Medea, będący częścią celebracji perłowego dziesięciolecia. 🤩

W kolejnych postach wspomnimy kilka ważnych osób i zdarzeń z drogi od opuszczonego, zrujnowanego kościoła luterańskiego, do wielofunkcyjnej areny kulturalnej.

Gdy w 2012 roku Fundacja Twoje Dziedzictwo szukała informacji o właścicielu Perły, okazało się, że jest nim Gmina Bolesławiec. Perła była wówczas dla wójta i radnych trudnym, ale cenionym obiektem.

Radny Gminy Bolesławiec, nieżyjący już niestety człowiek kultury i wielki pasjonat, pan Ryszard Kaprawy od lat zabiegał o zadbanie o Perłę i nadanie jej nowej funkcji. Wśród radnych wyróżniał się, ale zarazem nie był w tym względzie wyjątkiem.

Ciężar i ryzyko związane z weryfikacją młodej fundacji wziął jednak na siebie wójt Gminy Bolesławiec, pan Andrzej Dutkowski. Gmina miała wówczas wykonany wstępny plan zabezpieczenia dachu, ale wójt i radni zdawali sobie sprawę z wyzwania znacznie większego, niż samo zarezerwowanie, pozyskanie czy zdobycie pieniędzy na remont obiektu – znalezienie dla niego funkcji i prowadzenie go. Dlatego pierwotny plan zakładał jedynie uzupełnienie zadaszenia i zamknięcie obiektu przez wzmocnienie przemurowań w oknach i drzwiach, w nadziei że dzięki tym zabiegom obiekt przetrwa i jeszcze trafi na kogoś, kto nada mu życie.

Delegacja Twojego Dziedzictwa spotkała się z wójtem jeszcze w 2012 roku, przedstawiając mu plan na przyszłe funkcjonowanie Perły. Wiele pomysłów naszego zespołu trafiło na dobry grunt i nawiązaliśmy współpracę. Najpierw dosyć ogólną, ale po kilku miesiącach kontaktów i weryfikowania możliwości Fundacji, radni i wójt podjęli, co by nie mówić, odważną decyzję o warunkowym przekazaniu Perły na rzecz młodej Fundacji Twoje Dziedzictwo.

To właśnie dzięki tej decyzji już od 2018 roku nasza Świątynia Sztuki i Światła działa prężnie jako wielofunkcyjna arena kulturalna, a przedstawiciele naszego partnera projektu, jakim jest Gmina Bolesławiec, goszczą na organizowanych w niej wydarzeniach kulturalnych. 🙂

Dziękujemy za zaufanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *