Arena Kulturalna – “Il Davide”

Czy jedenaście lat temu ktoś spodziewał się, że Perła może jeszcze tak brzmieć? Że maleńki Żeliszów doczeka się areny kulturalnej takiej klasy?

Iskra zrodziła się dekadę temu w sercu Thinloth Korwin-Szymanowskiej, naszej Przewodniczącej Rady Fundatorów i Fundacja Twoje Dziedzictwo rozpoczęła proces przemiany zrujnowanej Perły w arenę kulturalną. Kierownictwo projektu objął Wilk Korwin-Szymanowski, rzecznik Twojego Dziedzictwa. Gdy zasadniczy remont konstrukcyjny zakończył się w 2018 roku, do zespołu dołączyła wybitna śpiewaczka operowa, Eleni Triada Ioannidou ze swoim stowarzyszeniem Ars Augusta e.V. i wielkimi nadziejami wobec powstającej perłowej sceny. Wówczas Perła zaczęła stawiać pierwsze kroki na drodze ku operze i filharmonii. I ku mianu Świątyni Sztuki i Światła.

Wczoraj, w ramach obchodów dziesięciolecia objęcia pieczy nad Perłą przez Fundację Twoje Dziedzictwo, we współpracy z Ars Augusta i, po raz pierwszy, ze stowarzyszeniem Kulturní Morava, Perła znów udowodniła, że już jest dojrzałą Świątynią Sztuki i Światła – wielofunkcyjną areną kulturalną, goszcząc niezwykły spektakl, jakim było oratorium “Il Davide” Karla Dittersa von Dittersdorf w reżyserii utalentowanego reżysera Rocca.

Piątka wybitnych solistów: David: Doubravka Součková (sopran), Saul, król Izraela: Aco Bišćević (tenor), Jonatan, syn Saula: Helena Hozová (sopran), Abner, wódz: Jiří Miroslav Procházka (bas), Eliab, brat Davida: Aneta Petrasová (alt), w towarzystwie chóru i orkiestry “Volantes Orchestra”, pod batutą Marka Čermáka raczyła publiczność prawdziwą ucztą dla uszu i oczu.

Kto z Was, kochana publiczności, spodziewał się tego te kilkanaście lat temu? 🙂

Jeden komentarz do „Arena Kulturalna – “Il Davide”

 1. Ewa Odpowiedz

  Po tym co udało mi się usłyszeć, zobaczyć, odczuć – zapragnęłam tylko zatopienia się w swoim wnętrzu… by to wciąż brzmiało…
  Dzięki Wam
  Doubravko
  Heleno
  Aneto
  Aco
  Jiři
  Volantes Orchestra (z Chórem!)
  Marku
  Rocco
  Eleni
  Karlu
  Wilku i Thinloth
  także… Justyno!
  i Wszyscy Niewymienieni
  A ja incognito oniemiała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *