Perłowe dziesięciolecie I

W tym miesiącu mija dokładnie 10 lat, odkąd Fundacja Twoje Dziedzictwo przejęła opiekę nad Świątynią Sztuki i Światła: Perłą Żeliszowa. Z tej okazji już 13.07 o godzinie 18:00 zapraszamy na spektakl Medea, będący częścią celebracji perłowego dziesięciolecia. 🤩

Poza tym, w kolejnych postach wspomnimy kilka ważnych osób i zdarzeń z drogi od opuszczonego, zrujnowanego kościoła luterańskiego, do wielofunkcyjnej areny kulturalnej.

Trudno byłoby zacząć inaczej, niż od reżysera Patryka Kizny, a właściwie duetu artystów – wszak krótkometrażowy film “The Chapel” w całości poświęcony Perle Patryk realizował wraz z Agnieszką Gonczarek.

Przed “The Chapel” Perłę znali wybrani. To publikacja filmu, który obiegł cały świat, rozsławiła opuszczony kościół dawnego Giersdorf, czyniąc z niego jeden z bardziej pożądanych celów turystyki Urban Exploration, czy fotografii. Świątynia Sztuki i Światła ujęta w kadrach “The Chapel” zapierała dech, mało kto mógł uwierzyć, że taka perełka kryje się w niewielkiej wsi pod Bolesławcem.

Perła pozostała tak mocno w duszy naszych artystów, że po “The Chapel” powstał drugi poświęcony jej film – “Rebirth”. Oba filmy są dostępne za darmo na kanale Vimeo Patryka Kizny.

Wprawdzie to są wydarzenia, które miały miejsce kilka lat przed przejęciem Perły przez zespół Twojego Dziedzictwa, ale to właśnie “The Chapel” stworzyło potencjał medialny, tak potrzebny dla odbudowy zabytków znajdujących się poza głównymi szlakami. I w pierwszych latach po objęciu pieczy nad Perłą, ten potencjał był niezwykle przydatny.

Powyżej kadr z “The Chapel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *