Czy Gmina Zagrodno obejmie ochroną prawną swoje skarby?

Od kilkuset lat stoją u podnóża wygasłego wulkanu, na którym posadowiony jest zamek Grodziec. Starsza z nich ma zapewne ponad 500 lat. Czy zasługują na ochronę prawną?

Podróżując po bezpośredniej okolicy naszej Świątyni Sztuki i Światła: Perły (wszak zamek Grodziec jest widoczny z naszej wieży widokowej), zwiad Twojego Dziedzictwa natrafił na niesamowite istoty, strzegące podzamcza. Dwie lipy, z czego jedną o iście gargantuicznych rozmiarach.

Choć te sędziwe enty przeżyły wiele ludzkich pokoleń i widziały niejedno, choć są niezwykle malownicze i mogłyby gościć u swych korzeni setki turystów, chcących spojrzeć na ich wielowiekowe, potężne konary, na dzień dzisiejszy nie są objęte ochroną, na jaką zdecydowanie zasługują.

Realizując założenia naszego programu opieki nad dziedzictwem naturalnym, nominowaliśmy obie lipy do statusu pomników przyrody. RDOŚ wydał pozytywną opinię, wskazując celowość objęcia ich ochroną prawną. W najbliższych tygodniach o losach naszych wniosków i zarazem samych lip zdecydują radni Gminy Zagrodno.

Trzymajcie kciuki za te wspaniałe przyszłe pomniki przyrody!

Więcej informacji tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *