W dniach 2-3 maja 2025 zapraszamy do Świątyni Sztuki i Światła na wystawę zbiorową „Kobieca Energia”!
Artystką, dzięki której zrodziła się idea wystawy o takiej tematyce, a której prace będzie można podziwiać, jest Cat Félix Machado. Cat przybędzie do nas specjalnie ze swej rodzinnej Portugalii, by zaprezentować w Perle swoją kolekcję obrazów z serii „Sanctum Sanctorum Est” oraz z serii „It is only natural”. Chcecie dowiedzieć się o niej więcej?

Cat Félix Machado | 1992
„Jestem malarką, moje obrazy odzwierciedlają fascynację środowiskiem naturalnym i jego związkiem z rozwojem społeczno-politycznym na przestrzeni dziejów. Większość moich prac odzwierciedla mój osobisty pogląd na kwestie polityczne, społeczne i religijne. Poprzez tworzenie światów, w których natura zawsze ma najsilniejszy głos, moje malarstwo zaczyna się i kończy na krajobrazie”.

„Muzyczny i konceptualny komponent mojej twórczości artystycznej zmienia się w każdym projekcie lub wystawie. Moim celem jest eksploracja innych sposobów wyrażania swojego przesłania, oferując za każdym razem inne doświadczenia. Jako artystka szukam inspiracji w tajemnicach jakie niesie muzyka. Na każdą wystawę przynoszę instrument z trzema strunami i smyczkiem, aby dopełnić swojej wizji. Podczas wystawy w Świątyni Sztuki i Światła będzie mi towarzyszył muzyk André Pedroso Rocha, który wniesie bardziej intymny aspekt muzyki, eksploracji myśli i historii życia”.

„Moja kolekcja obrazów „Sanctum Sanctorum Est” przedstawia wizję dotyczącą ucisku kobiet na przestrzeni dziejów we wszystkich religiach. Prace te podkreślają nierówności, których doświadczają kobiety do dziś, podkreślając wieczną siłę wiary i różnorodność interpretacji oraz wpływ, jaki słowo „wiara” ma na życie ludzi.
Do moich obrazów Douglas Norton skomponował ścieżkę dźwiękową muzyki ambient, która zostanie odtworzona na wystawie. Zainspirowany abstrakcyjnymi przestrzeniami współpracował ze mną przy wielu okazjach. Interpretując środowiska i emocje moich obrazów, jego celem jest usunięcie krawędzi, pozwalając rzeczywistości malarskiej wypłynąć poza ramy, pochłaniając widza”.
