edit:
Niestety jesteśmy zmuszeni odwołać akcję planowaną do realizacji z udziałem środków z programu zarządzanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Klęska żywiołowa, która nawiedziła Dolny Śląsk, nie pozwoli obecnie na realizację zadania z wolontariuszami w określonych terminach, ani na współpracę medialną w zakresie promocji zadania. Zadanie spróbujemy zrealizować w okrojonej wersji we własnym zakresie, bez udziału środków NID.
__________________________________________
Dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie zarządzanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa, zapraszamy Was serdecznie na trzy zjazdy mające na celu przywrócenie godności “Perłowego Cmentarza” – miejsca pochówku z początku XIX wieku, przynależącego od początku do dawnego kościoła ewangelickiego parafii Giersdorf, działającego obecnie pod nazwą Świątynia Sztuki i Światła: Perła.
W programie działań przede wszystkim uprzątnięcie cmentarza (w tym krypt) ze współczesnych śmieci, wykoszenie alejek, odsłonięcie z gęstej roślinności części nagrobków. Wspierającym akcję wolontariuszom zapewniamy na miejscu wyżywienie.
Jak dołączyć do akcji?
Jeśli masz powyżej 18 lat, wystarczy że przyjdziesz na miejsce w czasie realizacji zadania z dowodem osobistym i podpiszesz porozumienie wolontariackie.
Jeśli masz powyżej 13 ale mniej niż 18 lat, skontaktuj się z nami – wyślemy Ci mailem druk porozumienia wolontariackiego, na którym muszą podpisać się również Twoi rodzice. Taki druk możesz też odebrać od nas fizycznie, lub jeśli przyjdziesz z obojgiem rodziców – możemy podpisać porozumienie na miejscu.
Co ma czyszczenie poniemieckiego cmentarza do programu wspólnie dla dziedzictwa? Architektura sepulkralna jest częścią światowego dziedzictwa. Dbając o miejsce spoczynku znajdujące się koło nas, inspirujemy takie działania w innych miejscach świata. My zadbamy o przodków ludzi, którzy opuścili dzisiejszy Żeliszów, ktoś inny zrobi to samo dla naszych przodków w USA, Niemczech, na Ukrainie i w innych miejscach świata. Wspólnie, jako osoby kultury, możemy działać nie tylko bezpośrednio poprzez podejmowane działania, ale pośrednio poprzez inspirowanie własnym przykładem.
Program zadania:
10.09.2024
9:00-18:00
Sprzątanie Perłowego Cmentarza ze współczesnych śmieci ze szczególnym naciskiem na krypty.
10.10.2024
11:00-16:00
Koszenie Perłowego Cmentarza, oraz usunięcie suchych pniaków, konarów i innych odpadów zielonych. Odsłonięcie grobów z trawy.
20.10.2024
10:00-16:00
Finalne uprzątnięcie Perłowego Cmentarza ze współczesnych śmieci. Symboliczne zapalenie kilku zniczy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.
Wartość projektu: 5 944,59 PLN
Środki finansowe Ministerstwa: 5 000,00 PLN
Przypominam sobie zaskakującą zeszłoroczną “Perłową noc”. Światła, jesienny nastrój zadumy. Piękno wieczności w łączności z naszym pięknem. Przenikanie światów, istnień, miłości ponadczasowej.
Dzisiaj piękne przesłanie, troskliwie przygotowanie, czułe spotkanie. Rozkwita nasza duchowość…