Perłowe dziesięciolecie VIII

W tym roku minęło dokładnie 10 lat, odkąd Fundacja Twoje Dziedzictwo przejęła opiekę nad Świątynią Sztuki i Światła: Perłą Żeliszowa, dając jej nowe życie. 🤩

W kolejnych postach wspominamy kilka ważnych osób i zdarzeń z drogi od opuszczonego, zrujnowanego kościoła luterańskiego, do wielofunkcyjnej areny kulturalnej.

O ileż ta droga byłaby trudniejsza, gdyby nie przyjaciele naszej idei spotykani na drodze. Zarówno pojedyncze osoby, jak i życzliwe nam podmioty. Chcielibyśmy wymienić kilka spośród tej drugiej grupy – te najbardziej życzliwe wobec Perły.

Ars Augusta e.V. – stowarzyszenie Eleni Ioannidou, które pod jej przewodnictwem sprowadziło do Perły operę, madrygały, muzykę baroku. Ale nie tylko! Dzięki Ars Augusta i Eleni, nasze działania wsparło kilka kolejnych podmiotów z listy niżej. 🙂

W nasze obecne działania związane z odbudową podłogi na parterze Perły angażuje się fundacja Preußisches Kulturerbe.

Niemiecko-Polska fundacja Kulturpflege und Denkmalschutz pod kierownictwem pana Petera Schabe pomogła nam uzyskać wsparcie dla odbudowy kolejnych pięter perłowej wieży z funduszy Republiki Federalnej Niemiec.

Fundacja Senta-Weygandt kierowana przez przebojową panią Margrit Kempgen pomogła nam w organizacji kilku wydarzeń artystycznych, jak również bezpośrednio wsparła prace w perłowej wieży.

Najdłużej nam znana, bo zainteresowana naszymi działaniami już od początku 2013 roku, fundacja Erika-Simon pod kierownictwem przemiłej pani Waltraud Simon również dołożyła swoją cegiełkę tak do wydarzeń kulturalnych, jak i do odbudowy wieży.

Nie można zapomnieć też o wspaniałej grupie wolontariuszy, skupionych w nieformalne stowarzyszenie przez Jörge’a Giesslera, którzy pod koniec 2019 roku zadbali o znaczną część Perłowego cmentarza.

O większości z tych współpracy pisała lekkim piórem Agnieszka Bormann.

Dziękujemy za to, że mimo różnic potrafimy pracować razem na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego! ❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *