“Action Medea” w Perle!

W lipcu tego roku mija dziesięć lat, odkąd Świątynia Sztuki i Światła: Perła Żeliszowa jest pod naszymi skrzydłami. Z tej okazji zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzenie!

Action Medea“, czyli interpretacja antycznego mitu w wersji trzech wyśmienitych aktorek ze Studio Kokyu – Joanny Kurzyńskiej, Marty Horyzy i Marie Walker, w reżyserii Przemysława Błaszczaka.

Już dziś rezerwujcie sobie 13.07.2023! 😁

Bilety dostępne tutaj oraz w Perle w dniu wydarzenia.

O spektaklu

“Action Medea” (“Działanie Medea”) to najnowszy spektakl wrocławskiego Studia Kokyu. Dekonstrukcja mitu, jakiej dokonują artystki Studia Kokyu- Marta Horyza, Marie Walker oraz Joanna Kurzyńska, pod kierunkiem i w reżyserii Przemysława Błaszczaka, jest próbą opowiedzenia historii znanej z dramatu Eurypidesa po raz kolejny, na nowo, kierując pytanie o Medeę ku przyszłości. By mit mógł być żywy musi zamieszkiwać współczesność, stąd, rozpoznając starożytną Medeę poprzez Senekę, Bena Powellla, Heinera Mullera, opowiadamy ją jeszcze raz głosami współczesnych kobiet. Spektakl jest pytaniem o tragedię, rytuał, mszę żałobną, jest lamentem. W swej formie zredukowany do czystego strumienia działań aktorskich, pozbawiony scenografii i wsparcia ze strony techniki scenicznej jest próbą przełamania teatralnej konwencji i wyjścia poza architekturę instytucji teatru. Radykalna prostota stanowi o niezwykłej sile rażenia spektaklu. 13 lipca 2023 będzie można zobaczyć “Działanie Medea” w niezwykłym a zarazem wydaje się, że najwłaściwszym dla tego wydarzenia miejscu – Świątyni Sztuki i Światła: Perle Żeliszowa, która już od 10 lat pozostaje w troskliwych rękach Fundacji Twoje Dziedzictwo, w ramach obchodów 10 rocznicy objęcia opieką i rozpoczęcia procesu ratowania i przywracania do życia tego niezwykłego miejsca. Ten dawny kościół ewangelicki, nieużywany w tej funkcji od 1945 roku, sukcesywnie popadał w ruinę. Dopiero 10 lat temu rozpoczął się proces jego restauracji i przywracania jako wyjątkowego miejsca kultury na Dolnym Śląsku, prawdziwej Świątyni Sztuki i Światła!

Spektakl w języku angielskim.

Jeden komentarz do „“Action Medea” w Perle!

  1. Ewa Odpowiedz

    Już samo zdjęcie na zaproszeniu jest intrygujące.
    Przeniesiona na tę ziemię Medea z głowami skierowanymi w różne strony świata (niczym wspomnienie tutejszego Światowida) na tle starej, nieodnowionej ściany, łuku i kolumn, wciąga w nastrój antyku. Zdjęcie ciemne jak tragedia, podkreślone dramatycznymi błyskami światła.
    Ciekawie się zapowiada. Zobaczcie też moimi oczami, bo ja niestety będę po operacji oczu (wielki żal). Posłuchajcie. Przeżyjcie katharsis. Tego życzę szczęśliwcom, którzy dotrą 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *